top of page
  • Zdjęcie autoraKarolina Zmitrowicz

Jestem analitykiem biznesowym. Nie wiem wszystkiego. Nie znam odpowiedzi na wszystkie pytania.

Pracuję jako analityk biznesowy. Ty zapewne też.


Przyjmijmy fakt, że nie musimy wiedzieć wszystkiego - i to jest w porządku. Nie znamy odpowiedzi na wszystkie pytania - i to też jest w porządky. Nie powinniśmy bać się przyznać, że może nie w pełni rozumiemy biznes klienta czy jego branżę. Zamiast tego, traktujmy naszych klientów i interesariuszy jako partnerów w procesie analizy biznesowej.


Pamiętajmy, że oni nie muszą znać wszystkich zakamarków technik i metod analizy biznesowej, tak samo jak my nie znamy wszystkich szczegółów ich dziedziny biznesu. Jednak kiedy współpracujemy, nasze umiejętności się uzupełniają, umożliwiając nam zidentyfikowanie właściwych problemów i proponowanie odpowiednich rozwiązań.


Aby ta współpraca była udana, musimy podchodzić do naszej pracy z pokorą, ciekawością i gotowością do nauki. Unikajmy udawania, że mamy wszystkie odpowiedzi; zaprzestańmy próbowania rozwiązywania problemów klienta, zanim on je nawet sformułuje. Zamiast tego, skupmy się na zadawaniu właściwych pytań i prowadzeniu interesariuszy przez proces analizy.


Nie szkodzi powiedzieć "Nie wiem" lub "Nie jestem pewien." To nie umniejsza naszej wiedzy; to pokazuje naszą szczerość i gotowość do wspólnego znalezienia najlepszego rozwiązania. Bycie szczerym w kwestii naszych braków wiedzy pozwala budować zaufanie z klientami i interesariuszami, pokazując, że priorytetem dla nas jest ich interes, a nie nasze ego.


Strach przed utratą wiarygodności przez przyznanie się do braku wiedzy jest wielki - wiem o tym. Ale znacznie gorsze jest zaoferowanie klientowi błędnych porad czy rozwiązań. Unikajmy dokonywania założeń lub wyciągania pochopnych wniosków bez właściwego zrozumienia sytuacji.


Nasza rola jako analityków biznesowych wykracza poza posiadanie wszystkich odpowiedzi. Jesteśmy także facylitatorami, pomagamy innym określić i osiągnąć swoje cele. Nie musimy wszystko robić sami; nasza ekspertyza leży m.in. w pomaganiu innym w znalezieniu właściwej ścieżki do sukcesu.


Podchodźmy do naszej pracy z pokorą, gotowi do nauki i rozwoju. Wspólnie z klientami i interesariuszami możemy osiągać lepsze wyniki i podejmować bardziej przemyślane decyzje. Nie bójmy się współpracować i nie bójmy się powiedzieć: "rozwiążmy ten problem razem."

55 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


Post: Blog2_Post
bottom of page