top of page
  • Zdjęcie autoraKarolina Zmitrowicz

Krótki przewodnik po specyfikacji wymagań - nie zaczynaj od pisania!

Specyfikacja wymagań to jedno z najważniejszych zadań typowego analityka. Choć na początku może wydawać się proste, w praktyce może być nie lada wyzwaniem. To wyzwanie jest istotne, ponieważ specyfikacja wymagań to nie tylko tworzenie jakiejś dokumentacji; to układanie podstaw do rozwoju systemu.


Wielu analityków podchodzi do specyfikacji, używając gotowego szablonu, zakładając, że to proste rozwiązanie - ale to zazwyczaj jest mało efektywne. Dlaczego? Ponieważ nawet idealny szablon, jeśli nie jest odpowiednio stosowany, nie gwarantuje sukcesu. Dlatego wybór szablonu powinien być jednym z ostatnich kroków w planowaniu specyfikacji, a nie punktem startowym.


Więc od czego powinniśmy zacząć? Od zaplanowania informacji! Kilka czynników wpływa na zawartość informacyjną wymagań. Kilka kluczowych czynników to: cel wymagań, ich typ, grupa docelowa i jej potrzeby informacyjne, a także wszelkie ograniczenia lub standardy, które trzeba przestrzegać.


1️⃣ Zdefiniowanie celu:

Cel specyfikacji wymagań może się różnić w zależności od etapu projektu i celów. Na przykład:

  • Dla celów projektowania i implementacji: wymagania zwykle powinny być na teyle kompleksowe i szczegółowe, aby programiści i projektanci mogli dokładnie stworzyć system.

  • Dla celu dokumentacji wiedzy: należy podkreślić klarowność i kompletność, ponieważ wymagania te będą stanowiły odniesienie dla przyszłych użytkowników i personelu ds. konserwacji.

  • Dla celu wykazania zgodności z przepisami: wymagania powinny stanowić dowód, że spełnione są określone założenia, postanowienia normy/regulacji.


2️⃣ Zrozumienie typów wymagań:

Pierwszym krokiem w specyfikacji wymagań jest rozpoznanie typu wymagania. Przykładem różnych typów wymagań są wymagania funkcjonalne, niefunkcjonalne i specyficzne dla dziedziny. Każdy typ może wymagać innej zawartości informacyjnej.


3️⃣ Dostosowywanie do odbiorcy:

Uwzględnienie odbiorców jest kluczowe dla prawidłowej specyfikacji wymagań. Różni interesariusze, tacy jak użytkownicy końcowi, programiści, kierownicy projektu i przedstawiciele biznesu, mogą mieć różne potrzeby informacyjne. Jeśli na przykład grupą docelową są przedstawiciele biznesu, specyfikacja powinna skupić się na wartości biznesowej, zasadach i kryteriach akceptacji. Z kolei, jeśli odbiorcami są programiści, specyfikacja powinna stanowić podstawę do implementacji i testowania, zawierając wystarczającą ilość informacji dla realizacji tych zadań.


4️⃣ Zrozumienie ograniczeń:

W branżach regulowanych (np. motoryzacja), przestrzeganie standardów branżowych jest kluczowe. Takie wymagania mogą wpływać na strukturę specyfikacji i mechanizmy zarządzania wymaganiami. Na przykład, konieczne może być zapewnienie śledzenia pomiędzy wymaganiami a ich źródłami (zgodnie ze standardem), aby zweryfikować zgodność z normami.


Istnieje wiele innych czynników wpływu. Moja rada to dowiedzieć się 'co' i 'jak' powinieneś udokumentować, zanim zaczniesz 'pisać' wymagania.

25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak nie "pisać” wymagań? Krótka instrukcja.

Równoważnik zdań to nie jest opis wymagania. “Wymaganie” o brzmieniu "Dodawanie produktów" może być co najwyżej skróconym opisem wymagania, ale na pewno nie kompletną specyfikacją. Dostarcz informacje

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page